Enter Title


========================================================================

                   
                   
                   
  Resultat dm tradmete öviksfjärden 2019-06-16

ÄDV

1 Gunborg Lundqvist 1621

2 Anita Åhman 914

3 Karin Hofling 870

4 Edit Andersson 743

5 Leena Koskela 693

6 Marianne Eriksson 562

DV

1 Margit Hällström 2352

2 Yvonne Pettersson 498

DS

1 Jenni Koskela 821

2 Pan Wannakon
680

ÄHV 

1 Roger Hofling 3756

2 Börje Hällström 1175

3 Ola Nyman 1104

4 Urban Pettersson 931

5 Bengt Pettersson 709

6 Gösta Karlsson 646

7 Arne Byström 549

8 Bertil Söderqvist 485

9 Ulf Andersson 419

10 Jonny Westman 388

11 Bertil Ahlberg 331

12Kent Lundqvist 120

HV

1 Håkan Jonsson 2622

2 Urban Melander 2388

3 Peter Winqvist 2130

4 Lennart Forsberg 1156

5 Ulf Backlund 953

6 Torbjörn Hällström 541

7 Per-Åke Persson 483

8 Lage Jonsson 461

HS

1 Mikael Wiström 4138


2 Patrik Jonsson 1615

3 Thomas Wiström 1428

4 Ulf Hellman 1252

5 Robin Jonsson 916

6 Karl-johan Burström 0

LAG

ÄDV 1 SFK Storfiskarna 2876

DV 1 Y-Kroken 2282

DS 1 SFK Storfiskarna 3916

ÄHV 1 Öbaska SFK 2464

2 SFK Storfiskarna 1844

3 SFK Storfiskarna 1804

HV 1 Y-Kroken 8766

2 Öbacka SFK 3083

3 SFK Storfiskarna 2158

HS 1 Y-Kroken 4138

 2 Öbacka SFK  2867

3 Y-Kroken 2344



  Damveteraner Damseniorer
  namn vikt namn vikt
  1 Inga-Lill Byström 1132 SM 2020 1 Gunilla Wallin 1586 SM 2020
  2 Leena Koskela 584 SM 2020 2 Marga Källman 358 SM 2020
  3 Ingegerd Lundgren 244 SM 2020 3 Jenni Koskela 220 SM 2020
  4 Karin Hofling 62
  5 Yvonne Pettersson 62
  6 Margith Hällström 30
 
  Herrveteraner
  namn vikt Herrseniorer
  1 Tauno Sampala 2740 SM 2020 namn vikt
  2 Bengt Pettersson 1444 SM 2020 1 Janne Johansson 1524 SM 2020
  3 Lennart Forsberg 1130 SM 2020 2 Karl-Johan Burström 1304 SM 2020
  4 Bo Ljung 874 SM 2020 3 Ulf Hellman 1256 SM 2020
  5 Torbjörn Hällström 866 SM 2020 4 Fredrik Samuelsson 912 SM 2020
  6 Gösta Karlsson 792 SM 2020 5 Anders Johansson 702
  7 Birger Jonsson 770 SM 2020 6 Johan Lundholm 538
  8 Sture Linder 552 7 Patrick Jonsson 446
  9 Kenneth Byström 488 8 Lennart Lund 128
  10 Greger Dahlgren 426
  11 Pentti Kokko 154
  12 Roger Hofling 20
  13 Janne Lundgren 0
 

=========================================================================

Resultat Lag-DM i pimpel, Gussjön 2019-03-10
Herrseniorer Herrveteraner
1 Competition FC 6990 SM 2020 1 Y-Kroken 4315 SM 2020
2 SFK Storfiskarna 2 4905 SM 2020 2 SFK Storfiskarna 2045 SM 2020
3 Y-Kroken 2560 SM 2020 3 Öbacka SFK 1075 SM 2020
4 Öbacka SFK 2015 4 Y-Kroken 1010
5 SFK Storfiskarna 3 1675 5 SFK Storfiskarna 360
6 SFK Storfiskarna 1 1435
7 Triana 1330 Damveteraner
1 Y-Kroken 415 SM 2020
Damseniorer
1 Competition FC 860 SM 2020 Äldre Herrveteraner
2 SFK Storfiskarna 770 SM 2020 1 Öbacka SFK 1390 SM 2020

ett extra lag får skickas!
Äldre Damveteraner
1 SFK Storfiskarna 645 SM 2020
             ett extra lag får skickas!    

======================================================================



Västernorrlands DM-serie + DM 2019 Pimpel
Slutställning
Herrsenior Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Anders Bergman 1 12860 1 24240 2 10192 2 2150 4 9 630 via serien
2 Janne Johansson 4 5884 2 20924 5 7595 1 3345 7 15 400 via serien
3 Martin Winberg 2 9102 4 18380 50 - 6 1080 12 18 210 via serien
4 Jens Hamrin 8 3474 5 17064 1 10711 50 - 14 2 3520 via DM
5 Kjell Moberg 5 5392 6 16058 11 4174 4 1840 15 6 900 via serien
6 Leif Ekman 3 9058 10 11350 4 8159 50 - 17 8 740 via serien
7 Johan Sjölén 7 4028 7 15928 3 9224 50 - 17 1 6150 via DM
8 Patrick Jonsson 6 5136 12 9514 50 - 5 1505 23 17 220  
9 Karl Johan Burström 9 2210 11 10000 9 4746 7 775 25 5 1175  
10 Lennart Lundh 11 1176 20 4680 7 5850 10 95 28 21 0  
11 Peter Höglund 50 - 15 7936 15 1898 3 2035 33    
12 Ulf Hellman 10 1458 19 4948 14 2421 50 - 43 10 620  
13 Anders Johansson 50 - 3 19632 12 2937 50 - 65 4 1275 via DM
14 Johan Lundholm 50 - 13 8924 8 4764 50 - 71    
15 Roger Jonsson 50 - 50 - 13 2783 9 445 72 15 400  
16 Dick Berg 50 - 16 7756 50 - 8 690 74    
17 Tomas Jonsson 50 - 50 - 6 6970 50 - 106 12 535  
18 Henrik Larsson 50 - 8 14584 50 - 50 - 108    
19 Jerry Bjuhr 50 - 9 12344 50 - 50 - 109    
20 Mikael Moberg 50 - 50 - 10 4424 50 - 110    
21 Stefan Persson 12 972 50 - 50 - 50 - 112    
22 Mikael Wiström 13 0 50 - 50 - 50 - 113    
23 Klas Pettersson 50 - 14 8526 50 - 50 - 114    
24 Robin Jonsson 50 - 17 7640 50 - 50 - 117    
25 Erik Hellström 50 - 50 - 16 1718 50 - 116 13 485  
26 Benk 50 - 18 5440 50 - 50 - 118    
27 Vilgot Sjöberg 50 - 50 - 17 1254 50 - 117    
28 Tomas Selleskog 50 - 50 - 50 - 50 - 150 3 2100 via DM
29 Per Björklund 50 - 50 - 50 - 50 - 150 7 875  
30 Fredrik Öhrling 50 - 50 - 50 - 50 - 150 11 605  
31 Urban Nordenberg 50 - 50 - 50 - 50 - 150 14 420  
32 Johan Dammström 50 - 50 - 50 - 50 - 150 20 60  
33 Anders Hellström 50 - 50 - 50 - 50 - 150 19 135  
Herrveteran Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Urban Melander 3 4382 1 20448 2 7099 9 360 6 7 335 via serien
2 Anders Bergström 50 - 7 8784 3 6927 3 1585 13 6 555 via serien
3 Håkan Jonsson 1 6808 3 12980 50 - 10 335 14   via serien
4 Sture Wallin 50 - 6 9138 1 8257 7 755 14 10 220 via serien
5 Tauno Sampala 2 4486 10 6966 5 5786 12 270 17 3 605 via DM
6 Torbjörn Hällström 7 1990 8 8686 13 2800 2 2305 17 5 565  
7 Anders Isaksson 6 2250 50 - 6 4015 6 890 18 1 3220 via DM
8 Ulf backlund 5 3052 4 11450 15 2644 12 270 21 11 200  
9 Lennart Forsberg 4 3360 14 5058 19 1414 4 1575 22 8 320  
10 Kurt-Lennart Zeilon 50 - 15 2654 18 1801 1 2510 34    
11 Sture Linder 50 - 5 9796 10 3103 50 - 65    
12 Ulf Andersson 50 - 9 7204 14 2740 50 - 73    
13 Kenneth Byström 50 - 50 - 16 2642 8 430 74    
14 Gösta Granberg 50 - 2 15830 50 - 50 - 102    
15 Lars-Åke Hagström 50 - 50 - 4 6467 50 - 104 4 585  
16 Jan Lundgren 50 - 50 - 50 - 5 1545 105    
17 Birger Jonsson 50 - 50 - 7 3973 50 - 107 2 895 via DM
18 Hans Borgström 50 - 50 - 8 3759 50 - 108    
19 Yngve Ekman 50 - 50 - 9 3434 50 - 109    
20 Jorma Sistonen 50 - 11 6850 50 - 50 - 111    
21 Karl Henriksson 50 - 50 - 11 2904 50 - 111    
22 Greger Dahlgren 50 - 12 5890 50 - 11 310 112 8 320  
23 Per Johan Wiberg 50 - 50 - 12 2836 50 - 112    
24 Leif Pettersson 50 - 13 5190 50 - 50 - 113    
25 Roger Sjöberg 50 - 50 - 17 2521 50 - 117    
26 Jan Byström 50 - 50 - 20 916 50 - 120    
Äldre Herrveteran Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Roger Hofling 1 7596 1 10722 2 4297 1 1540 3 6 120 via serien
2 Bengt Pettersson 4 1816 3 5116 50 - 6 510 13 1 575 via DM
3 Ola Nyman 6 1240 4 4660 50 - 7 445 17   via serien
4 Börje Hällström 5 1314 50 - 1 5057 50 - 56  
5 Pentti Kokko 50 - 50 - 3 4057 8 200 58 7 40  
6 Gösta Karlsson 50 - 2 7245 5 2983 5 635 12 4 335  via serien
7 Gert Karlsson 50 - 50 - 8 2142 3 1010 61 3 480  
8 Kurt Olofsson 2 3182 50 - 50 - 50 - 102    
9 Bengt Öhrling 50 50 - 50 - 2 1325 102 2 555 via DM
10 Håkan Hamrin 3 2440 50 - 50 - 50 - 103    
11 Johnny Westman 50 - 50 - 4 3900 50 - 104    
12 Rolf Nilsson 50 50 - 50 - 4 770 104    
13 Lars Holmberg 50 - 50 - 6 2813 50 - 106    
14 Bo-Lennart Svanberg 50 - 50 - 7 2457 50 - 107    
15 Stig Forslund 50 - 50 - 9 1353 50 - 109    
16 Bo Ljung 50 50 - 50 - 9 165 109 5 215  
17 John Norberg 50 - 50 - 10 1183 50 - 110    
18 Kjell Johansson 50 - 50 - 11 1124 50 - 111    
19 Bertil Söderquist 50 - 50 - 12 1110 50 - 112    
Damsenior  Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Gunilla Wallin 2 1192 2 8308 1 3798 3 975 5 1 535 via DM
2 Maria Bergman 1 2172 1 13202 5 2907 4 505 6 3 335 via serien
3 Ida Hagström 50 - 50 - 3 3663 1 1435 54   via serien
4 Marga Källman 50 - 4 1444 50 - 2 1070 56 2 340  
5 Jenni Koskela 50 - 50 - 2 3792 5 75 57 4 305  
6 Fem Vanakon 50 - 3 6986 50 - 50 - 103    
7 Maj-Britt Wallin 50 - 50 - 4 2964 50 - 104    
 
Damveteran Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Yvonne Pettersson 50 - 1 5092 2 3204 4 145 7 3 165 via serien
2 Margith Hällström 1 652 3 3602 3 3176 3 165 7 2 185 via serien
3 Seija Laitinen 50 - 2 4528 5 2153 2 340 9 1 490 via DM
4 Inga-Lill Byström 50 - 50 - 1 3613 50 - 101    
5 Ingegerd Lundgren 50 - 50 - 50 - 1 1100 101    
6 Monika Andersson 50 - 50 - 4 3103 50 - 104    
7 Åsa Pettersson 50 - 4 1756 50 - 50 - 104    
Äldre Damveteran Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Karin Hofling 1 1396 50 - 50 - 1 895 52 2 250 via serien
2 Leena Koskela 50 - 50 - 3 1581 2 775 55 3 245 via SM 2019
3 Gunborg Lundkvist 50 - 50 - 1 2527 50 - 101 1 325 via DM
4 Marianne Eriksson 50 - 50 - 2 1590 50 - 102 4 75 via serien
Äldre Herrjunior  Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Samuel Ekman 50 - 50 - 1 5394 50 - 101 1 425 via DM
2 Casper Nordlander 50 - 1 3336 50 - 50 - 101   via serien
Yngre Herrjunior Marmen 27/1 Björköfjärden 24/2 Långviksmon 2/3 Öbackanappet 24/3 Platssiffra DM Gussjön 10/3 SM 2020
1 Sebastian Höglund 50 - 1 8520 1 1945 1 160 3 1 via DM
2 Mattias Hamrin 50 - 2 4784 50 - 50 - 102   via serien
3 Isak Aunhag 50 - 50 - 50 - 50 - 150   via SM 2019

 


===================================================================================================================

Resultat Mete 2018

DM Traditionellt mete 2018
Individuellt Lag
ÄDV ÄDV
1 Marianne Eriksson 327 SM 2019 1 Storfiskarna 823 SM 2019
2 Leena Koskela 260 SM 2019
3 Gunborg Lundqvist 236 SM 2019 DV
4 Anita Åhman 214 1 Njurunda 1248 SM 2019
5 Gerd Lund 43
6 Edit Andersson 0 DS
1 Storfiskarna 606 SM 2019
DV
1 Margith Hällström 566 SM 2019 ÄHV
2 Karin Hofling 548 SM 2019 1 Öbacka 2903 SM 2019
3 Yvonne Pettersson 486 SM 2019 2 Storfiskarna 2663
3 Stenbiten 1537
DS
1 Jenni Koskela 40 SM 2019 HV
1 Öbacka 3901 SM 2019
ÄHV 2 Y-Kroken 1790
1 Jonny Westman 1921 SM 2019 3 Storfiskarna 1537
2 Gösta Karlsson 1274 SM 2019
3 Ola Nyman 1168 SM 2019 HS
4 Sture Wahlin 937 SM 2019 1 Y-Kroken 3720 SM 2019
5 Rolf Nilsson 631 2 Triana 3066
6 Bertil Söderqvist 614 3 Öbacka 1556
7 Roger Hofling 598
8 Olle Carlström 597
9 Bo Lund 532
10 Bengt Pettersson 461
11 Bo Ljung 374
12 Kent Lundqvist 259
13 Urban Pettersson 128
14 Pentti Kokko 51
15 Bertil Ahlberg 35
HV
1 Greger Dahlgren 1801 SM 2019
2 Peter Winqvist 1366 SM 2019
3 Ulf Backlund 734 SM 2019
4 Janne Lundgren 685
5 Håkan Jonsson 507
6 Sture Linder 268
7 Torbjörn Hällström 248
HS
1 Mikael Wiström 3123 SM 2019
2 Anders Johansson 1733 SM 2019
3 Ulf Hellman 1166 SM 2019
4 Ove Johansson 396
5 K-J Burström 320
6 Patrik Jonsson 170
DM Internationellt mete 2018
Seniorer
1 Karin Hofling 1430
2 Tomas Wiström 1085
3 Mikael Wiström 880
4 K-J Burström 310
5 Roger Hofling 285
6 Tauno Sampala 190
7 Peter Forsberg 0



====================================================================






===================================================================

Resultat Pimpel-DM 2018, Skulesjön 11/3



Damsenior KLUBB VIKT
1 Maria Bergman CFC 2105
2 Jenni Koskela SFK Storfiskarna 615
3 Gunilla Wallin CFC 195
4 Marga Källman SFK Storfiskarna 70
5 Ida Hagström SFK Storfiskarna 35
Damveteran
1 Seija Laitinen Y-kroken 755
2 Margith Hällström SFK Storfiskarna 650
3 Inga-Lill Byström SFK Storfiskarna 75
4 Karin Hofling Njurunda SFK 60
5 Yvonne Pettersson FVF Öringen 0
5 Åsa Pettersson Bollsta FVF 0
Äldre Damveteran
1 Leena Koskela SFK Storfiskarna 455
2 Marianne Eriksson SFK Storfiskarna 45
3 Gunborg Lundkvist SFK Storfiskarna 0
Yngre Herrjunior
1 Isak Aunhaug SFK Storfiskarna 125
Äldre Herrjunior
1 Samuel Ekman SFK Storfiskarna 335
2 Oscar Gustafsson SFK Storfiskarna 0
Herrsenior
1 Fredrik Holmberg SFK Storfiskarna 3795
2 Patrik Jonsson Öbacka SFK 2430
3 Ulf Hellman Öbacka SFK 1175
4 Pär Björklund SFK Storfiskarna 605
5 Urban Nordenberg SFK Höga Kusten 600
6 Janne Johansson SFK Storfiskarna 525
7 Johan Sjölen CFC 410
8 Leif Ekman SFK Storfiskarna 380
9 Jens Hamrin SFK Storfiskarna 375
10 Tomas Jonsson SFK Storfiskarna 200
11 Kjell Moberg SFK Storfiskarna 170
12 Lennart Lund SFF Stenbiten 165
13 Erik Hellström SFK Storfiskarna 60
14 Ove Johansson Triana 35
15 Emil Sjöberg CFC 0
15 Anders Hellström SFK Storfiskarna 0
15 Anders Johansson Triana 0
15 Atle Aunhaug SFK Storfiskarna 0
15 Karl-Johan Burström Y-kroken 0
15 Anders Bergman CFC 0
Herrveteran
1 Tauno Samppala Y-kroken 1015
2 Urban Melander Y-kroken 560
3 Torbjörn Hällström SFK Storfiskarna 375
4 Gösta Granberg SFK Storfiskarna 280
5 Leif Pettersson Bollsta FVF 180
6 Birger Jonsson SFK Storfiskarna 120
7 Per Nelin SFK Storfiskarna 70
7 Nils-Erik Bylund Bollsta FVF 70
9 Jorma Sistonen Triana 50
10 Håkan Jonsson Y-kroken 40
11 Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 0
11 Lars-Åke Hagström SFK Storfiskarna 0
11 okänd okänd 0
Äldre Herrveteran
1 Bengt Pettersson Öbacka SFK 680
2 Bo Ljung Stenbiten 635
3 Ola Nyman Öbacka SFK 340
4 Pentti Kokko SFK Storfiskarna 310
5 Börje Hellström SFK Storfiskarna 110
6 Gert Karlsson Öbacka SFK 75
7 Roger Hofling Njurunda SFK 45
8 Gösta Karlsson Öbacka SFK 25
9 Bo Lundh SFF Stenbiten 0
LAG   DAM
1 G Wallin,  M Bergman CFC 2300
2 I Hagström, J Koskela, M Källman SFK Storfiskarna 720
LAG DAMVETERANER
1 M Hällström, I-L Byström, L Koskela SFK Storfiskarna 1180
2 K Hofling, Y Pettersson, Å Pettersson Njurunda SFK 60
LAG ÄLDRE DAMVETERANER
1 M Eriksson, G Lundkvist SFK Storfiskarna 45
LAG ÄLDRE HERRJUNIORER
1 S Ekman, I Aunhaug, O Gustafsson SFK Storfiskarna 460
LAG     HERRAR
1 J Hamrin, K Moberg, F Holmberg SFK Storfiskarna 4330
2 U Hellman, P Jonsson, K-J Burström Öbacka SFK 3605
3 J Johansson, T Jonsson, L Ekman SFK Storfiskarna 1105
4 E Hellström, A Hellström, P Björklund SFK Storfiskarna 665
5 E Sjöberg, J Sjölen, A Bergman CFC 410
6 A Johansson, J Sistonen, O Johansson Triana 35
LAG     HERRVETERANER
1 S Laitinen, T Samppala Y-kroken 1770
2 H Jonsson,, U Mellander, R Hofling Y-kroken 645
3 L-Å Hagström, B Jonsson, T Hällström SFK Storfiskarna 495
4 L Forsberg, G Granberg,, B Hellström SFK Storfiskarna 280
LAG ÄLDRE HERRVETERANER
1 Bo Ljung, Bo Lundh SFF Stenbiten 635
2 Gö Karlsson, Ge Karlsson, O Nyman Öbacka SFK 440


=========================================================================



Resultat DM-serie 3 på Storsjön, Långviksmon 10/3
                 
Juniorer (6 stycken)              
1. Felix Olofsson   SFK Glada Laxarna   2.827 gr    
2. Gisela Rimmervik   Lycksele SFK   1.239 gr    
3. Samuel Ekman   SFK Storfiskarna   1.230 gr    
4. Oscar Gustafsson   SFK Storfiskarna   1.197 gr    
5. Casper Rimmervik   Lycksele SFK       769 gr    
6. Isak Aunhaug   SFK Storfiskarna       605 gr    
              Totalt 7.867 gr
              Snitt 1.311 gr
Damer (18 stycken)              
1. Margith Hällström   SFK Storfiskarna   5.082 gr    
2. Ida Hagström   SFK Storfiskarna   4.665 gr    
3. Annica Jonsson   Norsjö SFK   3.741 gr    
4. Harriet Jonsson   Norsjö SFK   3.730 gr    
5.Karin Hofling   Njurunda     3.401 gr    
6. Maria Bergman   CFC     3.278 gr    
7. Leena Koskela   SFK Storfiskarna   2.901 gr    
8. Jenni Koskela   SFK Storfiskarna   2.665 gr    
9. Gunilla Wallin   Stenbiten   2.205 gr    
10. Anette Rimmervik   Lycksele SFK   2.165 gr    
11. Inga-lill Byström   SFK Storfiskarna   2.104 gr    
12. Gunnel Vara   Norsjö SFK   1.387 gr    
13. Yvonne Pettersson   FVF Öringen   1.301 gr    
14. Seija Laitinen   Y-Kroken     1.245 gr    
15. Åsa Pettersson   Bollsta FVF   1.047 gr    
16. Wanakon   Kramfors        781 gr    
17. Karin Byström   Övik        573 gr    
18. Anita Åhman   Triana        545 gr    
              Totalt 42.816 gr
              Snitt 2.379 gr
Herr seniorer  (31 stycken)            
1. Leif Ekman   SFK Storfiskarna   10.482 gr    
2. Janne Johansson   SFK Storfiskarna   6.528 gr    
3. Anders Rimmervik   Lycksele SFK   6.199 gr    
4. Niklas Gotthardsson   PK Nordic   6.012 gr    
5. Kjell Moberg   SFK Storfiskarna   5.732 gr    
6. Mats Bäckman   PK Nordic   5.708 gr    
7. Karl-Johan Burström   Y-kroken     5.699 gr    
8.Anders Bergman   CFC     5.168 gr    
9. Tomas Jonsson   SFK Storfiskarna   4.969 gr    
10. Jens Hamrin   SFK Storfiskarna   4.660 gr    
11. Peter Forsberg   Y-kroken     4.618 gr    
12. Lorentz Björk   Norsjö SFK   4.609 gr    
13. Jens Östlund   Domsjö     4.491 gr    
14. Per Björklund   SFK Storfiskarna   4.418 gr    
15. Mathias Nordin   PK Nordic   4.249 gr    
16. Tomas Selleskog   Y-kroken     4.202 gr    
17. Mikael Wiström   Y-kroken     4.171 gr    
18. Mikael Moberg   Triana     4.112 gr    
19. Steve Björk   Norsjö SFK   3.908 gr    
20 Fredrik Holmberg   SFK Storfiskarna   2.736 gr    
21. Vilgot Sjöberg         2.414 gr    
22. Daniel Sjöberg         2.290 gr    
23. Lennart Lund   Stenbiten   2.102 gr    
24. Martin Axelsson   Vinlidens proffs   2.055 gr    
25. Jorma Sistonen   Triana     1.950 gr    
26. Anders Hellström   SFK Storfiskarna   1.637 gr    
27. Patrick Jonsson   Öbacka SFK   1.609 gr    
28. Ove Johansson   Triana     1.461 gr    
29. Erik Hellström   SFK Storfiskarna   1.362 gr    
30. Marcus Djärv         1.073 gr    
31. Atle Aunhaug   SFK Storfiskarna      616 gr    
              Totalt 121.240 gr
              Snitt 3.911 gr
Herr veteraner  (33 stycken)            
1. Lars-Åke Hagström   SFK Storfiskarna   6.303 gr    
2. Lennart Mattsson   PK Nordic   4.587 gr    
3. Torbjörn Hällström   SFK Storfiskarna   4.461 gr    
4. Håkan Jonsson   Y-kroken     4.125 gr    
5. Roger Hofling   Njurunda     4.023 gr    
6. Antti Kallo   PK Nordic   3.928 gr    
7. Pekka Lampela   PK Nordic   3.805 gr    
8. Johnny Westman   SFK Storfiskarna   3.663 gr    
9. Sture Wallin   Triana     3.476 gr    
10. Gösta Granberg   SFK Storfiskarna   3.101 gr    
11. Urban Melander   Y-kroken     3.070 gr    
12. Seppo Kolonen   Blåknuten   3.039 gr    
13. Kurt-lennart Zeilon   Stenbiten   2.983 gr    
14. Birger Jonsson   SFK Storfiskarna   2.973 gr    
15. Bertil Söderquist   SFK Storfiskarna   2.426 gr    
16. Anders Isaksson   Y-kroken     2.171 gr    
17. Bo Lundh   Stenbiten   2.023 gr    
18. Jan Byström   SFK Storfiskarna   1.896 gr    
19. Gösta Karlsson   Öbacka     1.882 gr    
20. Pentti Kokko   SFK Storfiskarna   1.853 gr    
21. Ulf Backlund   Öbacka     1.850 gr    
22.Börje Hellström   SFK Storfiskarna   1.839 gr    
23. Leif Pettersson   Bollsta FVF   1.606 gr    
24. Yngve Ekman   SFK Storfiskarna   1.328 gr    
25. Lennart Forsberg   SFK Storfiskarna   1.245 gr    
26. Bengt Pettersson   Öbacka     1.230 gr    
27. Bo Lennart Svanberg   Triana     1.223 gr    
28. Tauno Samppala   Y-kroken     1.119 gr    
29.Roger Sjöberg   SFK Storfiskarna   1.008 gr    
30. Nils-Erik Bylund            907 gr    
31. Sture Linder   Triana        850 gr    
32. Urban Pettersson   SFK Storfiskarna      500 gr    
33. Ulf Andersson   Kramfors        300 gr    
                 
              Totalt 80.793
              Snitt 2.448 gr
Total vikt  252.716 gr   Snitt vikt  2.872 gr        


==============================================================



Resultat DM-serie 2 på Kungsgårdsviken 24/2 2018.



D.

1. Gunilla Wallin 1127g

2. Marie Bergman 0g



DV.

1. Margith Hällström 1106g

2. Yvonne Pettersson 376g

3. Karin Hofling 144g

4. Seija Laitinen 90g



ÄDV.

1. Anita Åhman 115g



H

1. Janne Johansson 5895g

2. Kjell Moberg 4125g

3. Anders Bergman 1504g

4. Urban Nordenberg 1493g

5. Tomas Selleskog 1331g

6. Lennart Lundh 922g

7. Leif Ekman 873g

8. Jens Hamrin 718g

9. Patrik Jonsson 545g

10.Karl-Johan Burström 389g

11.Daniel Lindeborg 358g

12.Ulf Hellman 338g

13.Ove Johansson 293g

14.Mikael Viström 292g

15.Mikael Moberg 0g



HV

1. Torbjörn Hällström 3902g

2. Urban Melander 3293g

3. Tauno Samppala 1141g

4. Håkan Hamrin 744g

5. Kurt-Lennart Zeilon 735g

6. Sture Linder 675g

7. Kenneth Byström 608g

8. Lennart Forsberg 477g

9. Hans Borgström 415g

10.Greger Dahlgren 368g

11.Håkan Jonsson 153g

12.Anders Isaksson 144g

13.Lars Åke Hagström 128g

14.Nisse Nyholm 0g



ÄHV

1. Sture Wallin 1474g

2. Börje Hellström 978g

3. Bo Lundh 666g

4. Bo Ljung 544g

5. Bengt Pettersson 485g

6. Roger Hofling 327g

7. Rolf Nilsson 274g

8. Lars Holmberg 273g

9. B-L Svanberg 233g

10.Bertil Ahlberg 44g





===============================================================================================





Resultat DM-serie 1 på Öjen 4/2 2018



Herrsenior
1 Janne Johansson 4140
2 Johan Dammström 3558
3 Leif Ekman 3166
4 Jens Hamrin 1120
5 Karl Johan Burström 974
6 Kjell Moberg 580
7 Lennart Lund 176
8 Mikael Wiström 0
Herrveteran
1 Håkan Jonsson 1892
2 Urban Melander 966
3 Anders Isaksson 896
4 Greger Dahlgren 778
5 Torbjörn Hällström 516
6 Tauno Sampala 322
Äldre Herrveteran
1 Gösta Karlsson 726
2 Roger Hofling 622
3 Bengt Pettersson 450
Damsenior 
1 Maria Bergman 522
2 Gunilla Wahlin 202
Damveteran
1 Karin Hofling 562
2 Margit Hällström 268






==========================================================================================

Rsultat Mormyska DM 2018 Bollstafjärden



DV

1 Åsa Pettersson         720 g

2 Margit Hällström        667 g

3 Anita Åhman              662 g 

4 Yvonne Pettersson    555 g

5 Karin Hofling              534 g

6 Leena Koskela           119 g



DS

1 inga-Lill Byström           1657 g

2 Jenni Koskela               963 g

3 Marga Kjällman             659 g

4 Gunilla Wahlin               144 g



HV

1 Sture Linder                    3110 g

2 Bengt Pettersson            1536 g

3 Roger Hofling                  1502 g

4 Kennet Byström               1150 g

5 Bo Ljung                          1115 g

6 Tauno Sampala                989 g

7 Sture Wahlin                     868 g

8 Torbjörn Hällström            797 g

9 Bo Lund                            631 g

10 Penti Kokko                    541 g

11 Hans Borgström              515 g

12 Jorma Sistonen               492 g

13 Leif Pettersson                378 g

14 Lennart Forsberg            70 g

15 Bertli Ahlberg                  67 g



HS



1 Patrik Jonsson                 2209 g

2 Janne Johansson            1214 g

3 Ove Johansson                1085 g

4 Anders Johansson            842 g

5 Johan Lundholm               502 g

6 Karl-Johan Burström         219 g

7 Lennart Lund                     162 g

8 Mikael Wiström                  49 g

9 Fredrik Forslund                  0

10 Ulf Hellman                        0



DM Internationellt mete 2017-08-27



1  Ulf Backlund                           4100 g

2  Mikael Wiström                      2992

3  Thomas Wiström                   2630

4  Peter Winqvist                       2220

5  Håkan Jonsson                     1840

6  K-J Burström                         1160

7  Gösta Karlsson                      690

8  Greger Dahlgren                    680

9  Patrik Jonsson                       650

10  Ola Nyman                            200





DM Tradmete 2017-06-11



ÄDV

1  Leena Koskela                 490 g

2  Gunborg Lundqvist          105

3  Gerd Lund                           90



DV

1  Margit Hällström               655 g

2  Karin Hofling                       335

3  Ing-Mari Dahlberg              190

4  Yvonne Pettersson              55



ÄHV



1  Ola Nyman                         500 g

2  Bertil Söderqvist               435

3  Olle Carlström                    365

4  Urban Pettersson              325

5  Bo Lund                                270

6  Gösta Karlsson                  220

7  Jonny Westman                 210

8  Kent Lundqvist                   130

9  Penti Kokko                          60

10  John Norberg                     0



HV



1  Håkan Jonsson                   890 g

2  Bengt Pettersson               330

3  Roger Hofling                      325

4  Jan-Erik Lundgren             290

5  Greger Dahlgren                235

6  Kennet Byström                225

7  Ulf Backlund                       220

8  Torbjörn Hällström            140

9  Peter Winqvist                    85

10  Lennart Forsberg             75



HS



1  Mikael Wiström                  1480 g

2  Patrik Jonsson                     240

3  Ulf Hellman                            165

4  K-J Burström                        160

5  Thomas Wiström                      0



LAG

ÄDV

1  Storfiskarna                           590 g

DV

1  Njurunda                                  600 g

ÄHV

1  Öbacka                                     990 g

2  Storfiskarna   1                         595 g

3  Storfiskarna   2                        565 g

HV

1 Y-Kroken                                    1505 g

2  Storfiskarna                                870 g

3  Öbacka                                         540 g

HS

1  Y-Kroken                                      1845 g

2  Öbacka                                           565 g





Mäskserien 2017

Damer



1 Yvonne Pettersson          1-3-1-1 3 p

2 Karin Hofling                     3-1-4-2  6 p

3 Seja Lahtinen                    5-2-3-4  9 p

4 Ing-Marie Dahlberg          2-5-5-5  12 p

5 Anita Åhman                      5-4-6-3  12 p

6 Ellen Jonsson                   5-7-2-6   13 p

7 Gerd Lund                          4-6-6-6-6 16 p



Herrar



1 Patrik Jonsson          1-2-4-6           7 p

2 Mikael Wiström         4-1-3-10         8 p

3 Håkan Jonsson         3-3-6-4         10 p

4 Tauno Sampala         5-5-12-2        12 p

5 Peter Forsberg         14-8-2-3         13 p

6 Ola Nyman                 7-4-7-8           18 p

7 Anders Johansson  10-9-10-1       20 p

8 Gösta Karlsson         6-10-11-5      21 p

9 K-J Burström             13-6-8-7       21 p

10 Tomas Wiström       17-11-1-13   25 p

11 Roger Hofling           2-14-13-15   29 p

12 Ulf Backlund          8-19-5-16       29 p

13 Bengt Pettersson  9-19-9-11      29 p

14 Lennart Jonsson   17-7-15-9      31 p

15 Sture Wahlin           11-18-14-14  37 p

16 Olle Carlström       16-13-16-12  41 p

17 Greger Dahlgren   17-12-17-17  46 p

18 Ove Johansson      12-19-17-17 48 p

19 BO Lund                  15-17-17-17  49 p

20 Bo Jung                   17-15-17-17  50 p

21 Kennet Byström   17-16-17-17  50 p

22 Peter Winqvist      17-17-19-17  53 p  



Resultat båtmetetävling Storsjön 6/6



1 Håkan H-Evert N                12582

2 Håkan J-Robin J                 12106

3 Gösta K-K-J Burström      11522

4 Tauno S-Seja L                     11086

5 Bengt Ö-Roger J                  7050

6 Yvonne P-Tomas W             5752

7 Bo J-Rolf N                           5176

8 Greger D-Ulf H                     4882

9 Fredrik Ö-Dick B                 4092

10 Kent-Janne                        1380

 







                                                                              



Kvalade till pimpel sm 2018  


Med reservation för ev justeringar pga friplatser, förbundsbeslut, felräkning etc Individuellt Yngre Herrjuniorer Herrveteraner (8st) Kvalad via Sebastian Höglund Anders Isaksson DM1 Isak Aunhaug Urban Melander Serie1 Hans Borgström Serie2 Äldre Herrjuniorer K-L Zeilon Serie4 Samuel Ekman Torbjörn Hällström Serie5 Oscar Gustafsson Lennart Forsberg DM2 Sture Linder Serie6 Äldre Damveteraner (3st) Kvalad via Kenneth Byström DM3 Anita Åhman DM1 Reserv serien:       Roger Hofling Leena Koskela Serie1 Reserv DM:           Leif Pettersson Maj-Britt Wallin Serie2 Reserv:                Marianne Eriksson Herrseniorer (11st) Kvalad via Anders Bergman SM1 Damveteraner (3st) Kvalad via Jerry Bjuhr DM1 Yvonne Pettersson DM1 Janne Johansson Serie1 Margith Hällström Serie1 Leif Ekman Serie2 Karin Hofling Serie2 Kjell Moberg Serie4 Reserv:                       Kicki Johansson Fredrik Holmberg DM2 Johan Dammström Serie5 Damseniorer (5st) Kvalad via Johan Sjölén DM3 Marga Källman SM2 Peter Forsberg Serie6 Maria Bergman SM3 Patrik Åhlin DM4 Elin Linder DM2 Ulf Hellman Serie7 Jenni Koskela Serie3 Reserv serien:           Jens Hamrin Ida Hagström Serie4 Reserv DM:           Patrick Jonsson Reserv:                           Åsa Pettersson Äldre Herrveteraner (6st) Kvalad via Gösta Karlsson DM1 Lars Holmberg Serie1 Gert Karlsson Serie2 Rolf Borgström Serie3 Sture Wallin Serie4 Ola Nyman DM3 Reserv serien:         Johnny Westman Reserv DM:                 Bertil Söderqvist LAG Damveteraner Njurunda Äldre Damveteran Storfiskarna Damseniorer Storfiskarna Herrseniorer CFC 1 SM-silver Triana CFC 2 Storfiskarna Herrveteraner Y-Kroken 1 SM-brons Y-Kroken 2 Storfiskarna Äldre Herrveteraner Öbacka  
Västernorrlands DM-serie + DM 2017
Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM  
Herrsenior              
1 Janne Johansson 5 1826 3 2620 4 7334 2 4250 9 10 1039  
2 Leif Ekman 18 0 5 2355 3 7809 3 3625 11 18 355  
3 Anders Bergman 3 2546 16 d 5 7301 5 2805 13 20 210  
4 Kjell Moberg 15 232 2 3015 1 8814 11 710 14 7 1175  
5 Johan Dammström 14 250 1 3735 2 8080 15 0 17 22 117  
6 Peter Forsberg 4 1872 7 1720 6 6942 7 1380 17 24 68  
7 Ulf Hellman 1 3860 12 955 11 5263 13 350 24 25 0  
8 Jerry Bjuhr 19 0 6 1955 22 0 1 4325 26 1 2011  
9 Jens Hamrin 12 288 4 2720 9 5796 15 0 25 9 1079  
10 Johan Lundholm 9 794 8 1155 13 3717 15 0 30    
11 Ove Johansson 7 1398 10 1030 14 3584 15 0 31 6 1510  
12 Andreas Bergström 2 2568 18 0 22 0 15 0 35    
13 Mikael Wiström 17 130 15 130 7 6796 14 ej vägd 36 13 951  
14 K-J Burström 11 300 18 0 16 2619 10 760 37 12 953  
15 Johan Sjölén 6 1500 18 0 22 0 15 0 39 3 1689  
16 Tomas Selleskog 13 260 18 0 8 5952 15 0 39 21 156  
17 Mikael Moberg 8 1126 16 d 22 0 15 0 39    
18 Fredrik Öhrling 19 0 18 0 22 0 4 3160 40 19 296  
19 Patrick Jonsson 19 0 18 0 22 0 6 1800 42 5 1538  
20 Patrik Åhlin 19 0 9 1075 22 0 15 0 42 4 1653  
21 Thomas Wiström 10 320 18 0 22 0 15 0 43    
22 Emil Hagström 19 0 18 0 10 5360 15 0 43    
23 Leif Lidén 19 0 18 0 22 0 8 1195 44    
24 Anders Johansson 19 0 11 975 22 0 15 0 44    
25 Erik Hellström 19 0 14 420 15 3339 15 0 44 23 86  
26 Patrik Könberg 19 0 18 0 22 0 9 810 45    
27 Tomas Jonsson 19 0 18 0 12 5227 15 0 45 15 638  
28 Tomas Modig 19 0 18 0 22 0 12 690 48    
29 Joma Sistonen 19 0 13 710 22 0 15 0 46    
30 Anders Hellström 19 0 18 0 17 2482 15 0 51 14 646  
31 Peter Höglund 19 0 18 0 18 2471 15 0 51    
32 Per Björklund 19 0 18 0 19 2422 15 0 51 16 524  
33 Nicklas Bäckvall 18 154 18 0 22 0 15 0 51    
34 Phangsit 19 0 18 0 20 958 15 0 52    
35 Atle Aunhaug 19 0 18 0 21 514 15 0 52    
36 Fredrik Holmberg 19 0 18 0 22 0 15 0 52 2 1827  
37 Emil Sjöberg 19 0 18 0 22 0 15 0 52 8 1105  
38 Lars Wadh 19 0 18 0 22 0 15 0 52 11 1039  
39 Klas Pettersson 19 0 18 0 22 0 15 0 52 17 396  
Herrveteran Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
1 Urban Melander 3 1932 1 1650 1 7553 4 2260 5 4 882
2 Hans Borgström 4 1670 2 1640 6 4563 17 0 12  
3 Anders Isaksson 2 2332 9 430 2 6318 17 0 13 1 1626
4 K-L Zeilon 5 1362 8 460 16 2115 1 5060 14 9 521
5 Torbjörn Hällström 8 866 4 1290 4 5428 6 2015 14  
6 Sture Linder 1 2770 6 945 10 3572 17 0 17 5 716
7 Roger Hofling 7 1080 5 1220 5 4760 14 390 17 16 72
8 Tauno Sampala 13 0 12 0 19 0 2 2385 27 17 59
9 Lars-Åke Hagström 13 0 12 0 3 5825 17 0 28 6 645
10 Leif Pettersson 13 0 12 0 19 0 3 2375 28 7 565
11 Kenneth Byström 12 226 7 545 12 3205 9 1105 28 3 1008
12 Per Nelin 13 0 12 0 19 0 5 2040 30  
13 Egon Rongdén 11 430 12 0 19 0 7 1990 30  
14 Håkan Jonsson 13 0 12 0 7 4167 17 0 32 8 541
15 Bengt Pettersson 6 1348 12 0 19 0 16 310 33 14 342
16 Lage Jonsson 13 0 12 0 8 3819 17 0 33  
17 Gösta Granberg 13 0 12 0 19 0 8 1645 33 11 472
18 Birger Jonsson 10 622 12 0 11 3412 17 0 33 13 374
19 Karl Henriksson 13 0 12 0 9 3695 17 0 34  
20 B-L Svanberg 13 0 3 1365 19 0 17 0 35  
21 Bertil Höglund 13 0 12 0 19 0 10 675 35  
22 Ulf Backlund 13 0 12 0 19 0 11 635 36  
23 Lennart Forsberg 13 0 10 120 15 2566 15 380 38 2 1048
24 Janne Lundgren 13 0 12 0 13 3188 17 0 38  
25 N-E Bylund 13 0 12 0 19 0 13 550 38  
26 Greger Dahlgren 9 818 11 65 19 0 18 0 39 15 251
27 Roger Sjöberg 13 0 12 0 14 3165 18 0 39  
28 Jan Byström 13 0 12 0 17 1981 18 0 42  
29 Bengt Wahlgren 13 0 12 0 19 0 17 0 ej v 42  
30 Rolf Nilsson 13 0 12 0 19 0 18 0 43 10 500
31 Mats Bergström 13 0 12 0 19 0 18 0 43 12 384
32 Bengt Svensk 13 0 12 0 19 0 18 0 43 18 0 gram
Äldre Herrveteran Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
1 Lars Holmberg 5 0 3 410 2 3678 1 1830 6 13 59
2 Gert Karlsson 5 0 1 1175 13 1560 2 1680 8 2 865
3 Rolf Borgström 2 434 2 1085 5 2707 5 1170 9 6 225
4 Sture Wallin 5 0 4 375 1 7318 12 0 10 4 440
5 Johnny Westman 5 0 7 0 3 3666 12 0 15 8 123
6 Bo Ljung 5 0 7 0 18 0 3 1390 15  
7 Olle Carlström 5 0 7 0 4 3059 9 530 16 11 92
8 Håkan Hamrin 5 0 7 0 18 0 4 1225 16 10 93
9 Ola Nyman 3 290 7 0 18 0 7 860 17 3 622
10 Paul Böhlenius 5 0 7 0 6 2535 12 0 18  
11 Pertti Koikkalainen 5 0 7 0 18 0 6 1010 18 15 22
12 Gösta Karlsson 5 0 6 340 11 1877 8 855 19 1 3267
13 Bo Lundh 5 0 5 355 9 1968 12 240 19 9 99
14 Kent Lundkvist 5 0 7 0 7 2509 13 0 19  
15 Bertil Söderquist 5 0 7 0 8 2080 13 0 20 5 229
16 Åke Sjölander 1 880 7 0 18 0 13 0 21  
17 Kjell Johansson 5 0 7 0 10 1913 13 0 22  
18 Bengt Öhrling 5 0 7 0 18 0 10 570 22 12 66
19 Tore Westman 5 0 7 0 18 0 11 280 23  
20 Penti Kokko 4 282 7 0 14 1293 13 0 24 7 163
21 Stig Forslund 5 0 7 0 12 1614 13 0 25  
22 John Norberg 5 0 7 0 15 1215 13 0 25 14 24
23 Urban Pettersson 5 0 7 0 17 705 13 0 25 16 0
24 Ulf Andersson 5 0 7 0 16 534 13 0 25  
Damsenior Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
1 Maria Bergman 2 680 2 715 1 4028 1 2155 4 1 751
2 Marga Kjällman 1 3240 1 870 4 2008 2 1490 4 3 81
3 Jenni Koskela 3 420 3 655 3 2537 5 0 9  
4 Ida Hagström 4 0 4 0 2 3261 5 0 10 4 79
5 Åsa Pettersson 4 0 4 0 9 0 3 730 11  
6 Elin Linder 4 0 4 0 6 1619 4 315 12 2 224
7 Inga-Lill Byström 4 0 4 0 5 1997 5 0 13  
8 Wannakorn 4 0 4 0 7 1015 5 0 13  
9 Karina Byström 4 0 4 0 8 435 5 0 13  
10 Sonja Bergström 4 0 4 0 9 0 5 0 13 5 54
11 Cathrine Höglund 4 0 4 0 9 0 5 0 13 6 0 gram
Damveteran Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
1 Margith Hällström 1 2540 3 510 1 4530 3 900 5 2 435
2 Karin Hofling 3 716 1 885 3 1982 1 1780 5 4 260
3 Yvonne Pettersson 2 2372 4 200 2 2229 5 120 8 1 1010
4 Seija Laitinen 4 0 5 0 5 0 2 1600 11  
5 Britt-Marie Borgström 4 0 2 775 5 0 6 0 11  
6 Ingegerd Lundgren 4 0 5 0 4 795 6 0 13  
7 Ingmari Dahlberg 4 0 5 0 5 0 4 170 13 7 0 gram
8 Kicki Johansson 4 0 5 0 5 0 6 0 14 3 347
9 Åsa Pettersson 4 0 5 0 5 0 6 0 14 5 137
10 Monica Andersson 4 0 5 0 5 0 6 0 14 6 99
Äldre Damveteran Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
1 Leena Koskela 1 414 2 315 1 3838 2 0 4 2 102
2 Maj-Britt Wallin 2 0 1 395 2 3250 2 0 5 6 0 gram
3 Gerd Lundh 2 0 3 220 5 782 1 210 6 4 51
4 Anita Åhman 2 0 4 195 4 1566 2 0 10 1 438
5 Gunborg Lundqvist 2 0 5 0 3 1582 2 0 10 5 39
6 Marianne Eriksson 2 0 5 0 6 685 2 0 13 3 67
Öjesjön 6/1  Skulesjön 25/2 Långviksmon 5/3 Vegsjön 11/3 Platssiffra DM
Äldre Herrjunior             
1 Samuel Ekman   1 740 1 3287   2 1 90
2 Oscar Gustafsson     2 717   5  
Yngre Herrjunior            
1 Sebastian Höglund     1 1716   4  
2 Isak Aunhaug     2 178   5  

DMTradmete2016ValasjönTriana

1 Karin Hofling Njurunda 527 SM

2 Ing-Marie Dahlberg Njurunda 214 SM

3 Kicki Johansson Öbacka 209 SM

4 Leena Koskela Storfiskarna 44

5 Seja Lahtinen Y-Kroken 39

6 Margit Hällström Storfiskarna 29

7 Catrin Höglund Sundsvall 0

7 Yvonne Pettersson Öringen 0

ÄDV

1 Gerd Lund Stenbiten 124 SM

2 Anita Åhman Triana 102 SM

3 Marianne Jonsson Storfiskarna 36 SM

4 Gunborg Lundqvist Storfiskarna 30

HV

1 Håkan Jonsson Y-Kroken 830 SM

2 Roger Hofling Njurunda 204 SM

3 Jan-Erik Lundgren Y-Kroken 192 SM

4 Peter Vinqvist Öbacka 126

5 Bo Pettersson Öringen 116

6 Kennet Byström Öringen 90

7 Lennart Forsberg Storfiskarna 85

8 Sture Linder Triana 54

9 Torbjörn Hällström Storfiskarna 48

10 Lage Jonsson Storfiskarna 45

11 Ulf Backlund Öbacka 29

12 Bengt Svensk Sundsvall 0

12 Bengt Öhrling Öbacka 0

12 Tauno Sampala Y-Kroken 0

HS

1 Ove Johansson Triana 1195 SM

2 Ulf Hellman Öbacka 543 SM

3 Patrik Jonsson Öbacka 148 SM

4 Peter Höglund Triana 67

5 Mikael Wiström Y-Kroken 64

6 Karl-Johan Burström Öbacka 0

ÄHV

1 Olle Carlström Y-Kroken 1053 SM

2 Urban Pettersson Storfiskarna 579 SM

3 Nils-Erik Jonsson Storfiskarna 265 SM

4 Bertil Ahlberg Triana 143

5 Kent Lundqvist Storfiskarna 111

6 Pentti Kokko Storfiskarna 110

7 Gösta Karlsson Öbacka 108

Bertil Söderqvist Storfiskarna 61

9 Bo Lund Stenbiten 53

10 Sture Wahlin Triana 0

10 Ola Nyman Öbacka 0

10 Jonny Westman Storfiskarna 0

YHJ

1 Sebastian Höglund Triana 21 SM

DM Mormyska Skorped SFK Storfiskarna 2017-03-04

DS

1 Marga Kjällman 2165

2 Jenni Koskela 1424

3 Inga-Lill Byström 1013

4 Elin Linder 745

DV

1 Karin Hofling 3456

2 Margit Hällström 2324

3 Yvonne Pettersson 1988

4 Leena Koskela 891

5 Gerd Lund 578

6 Anita Åhman 502

HS

1 Hohan Lundholm 4339

2 Janne Johansson 3369

3 Mikael Wiström 3082

4 Ove Johansson 2481

5 Patrik jonsson 2401

6 Karl-Johan Burström 2237

7 Tomas Wiström 1565

8 Ulf Hellman 1096

HV

1 Torbjörh Hällström 3971

2 Bo Lund 3783

3 Birger Jonsson 3081

4 Lars Holmberg 2703

5 Lennart Forsberg 2611

6 Urban Pettersson 1862

7 Roger Hofling 1852

8 Jonny Westman 1840

9 Jan Byström 1823

10 Bo Ljung 1806

11 Sture Linder 1447

12 Penti Kokko 1357

13 Håkan Jonsson 1338

14 Kennet byström 1194

15 Gösta Karlsson 725

16 Bertil Söderqvist 660

DM Internationellt Mete Sundsvallsfjärden 7/8 2016

1 Karl-Johan Burström SFK Öbacka 3650

2 Greger Dahlgren SFK Öbacka 2840

3 Patrik Jonsson SFK Öbacka 2090

4 Gösta Karlsson SFK Öbacka 1580

5 Peter Forsberg Y-Kroken 1530

6 Håkan Jonsson Y-Kroken 510

7 Tomas Wiström Y-Kroken 460

8 Bengt Öhrling SFK Öbacka 300

LAG

1 SFK Öbacka 10160

2 Y-Kroken 2500

RESULTAT MÄSKSERIEN 2016

NÄSSJÖN SELÅNGER NÄSSJÖN SELÅNGER poäng PLC

1 karin hofling 1211  1    1920 1  325 4 1076 3 1

4 gerd lund      35   2   1100 4 135         3  1454                             9 3

5 anita åhman  0   3 1046 6  0 2 2290 10 4

5 seja lahtinen 0 4  778 2 285 5 0 11 6

3 ing-marie dahlberg 85 5  512 5  110 1 2342 9 2

2 yvonne pettersson  795 6  0 3  225                      5  0                                 10        5

7 peter forsberg 890 1  3000 4 1895 7 5396 12 3

2 mikael wiström 1825 2  2894 8  1155 6 6172 10 2

13 ola nyman  230 3  1772 1  2560 3 7954 7 1

18  dick berg 0 4  1630 20  0 13 0 35 15

8 Karl j burström 740 5  1404 13  360 10 2006 23 10

4 Tauno sampala 1350 6  1308 17  145 13 0 23 9

10 anders johansson 560 7  1304 7 1290 13 0 24 11

11 tomas wiström 395 8  942 5  1860 1 8014 14 5

12 bo lund 380 9  908 16  155 12 1544 33 13

6 roger hofling    900 10  860 11  785 5 6220 21 6

3 gösta karlsson  1445 11  854 20  0 8 3444 22 7

9 sture wahlin 640 12  776 15  215 13 0 34 14

5 olle carlström     1330 13  720 6  1690 11 1952 22 8

16 håkan jonsson   100 14  640 9  1145 2 7980 25 12

18 ove johansson 0 15  398 12  690 13 0 40 16

1 patrik jonsson   3205 16  316 3  1990 9 2074 13 4

18 bertil ahlberg 0 18  252 20  0 13 0 49 17

15 bengt öhrling 130 18  252 20 0 13 0 46 18

17 bo pettersson 80 19  0 20  0 13 0 48 20

14 ulf backlund 205 19  0 2  2245 13 0 29 12

18 patrik könberg 0 19  0 18  80 13 0 50 19

18 urban söderberg  0                      19  0 20  0 13 0 50 21

18 Greger Dahlgren  0 19  0 20 0 13  0 50 22

18 ulf backlund     0 19  0 20  0 13  0 50            23

 RESULTAT ÖBACKANAPPET VEGSJÖN 2016-03-13

    

Totalt 53 deltagare 77.375kg
Herrar
1. Janne Johansson SFK Storfiskarna 5190
2. Fredrik Öhrling Y-kroken 4565
3. Anders Bergman CFC 4190
4. Mikael Wiström Y-kroken 3625
5. Roger Hofling Njurunda SFK 3365
6. Kenneth Byström FVF Öringen 3200
7. Egon Rongdén Y-kroken 3170
8. Anders Johansson Triana 2835
9. Tavno Samppala Y-kroken 2815
10. Urban Melander Y-kroken 2770
11. Jerry Bjuhr CFC 2655
12. Bertil Ahlberg Triana 1940
13. Torbjörn Hällström SFK Storfiskarna 1890
14. Ove Johansson FVF Öringen 1770
15. Gösta Karlsson Öbacka SFK 1615
16. Jan-Erik Lundgren Y-kroken 1585
17. Ulf Hellman Öbacka SFK 1555
18. Olle Karlström Y-kroken 1545
19. Rolf Borgström Triana 1515
20. Bergt Pettersson Öbacka SFK 1330
21. Håkan Hamrin Öbacka SFK 1300
22. Patrick Jonsson Öbacka SFK 1300
23. Pertti Koikkalainen Y-kroken 1220
24. Håkan Jonsson Y-kroken 1180
25. Bo Lundh SFF Stenbiten 1180
26. Bo Ljung SFF Stenbiten 1090
27. Sture Wallin Triana 870
28. Lennart Lund Sff Stenbiten 770
29. Tomas Modig Öbacka SFK 750
30. Ola Nyman Öbacka SFK 705
31. Kurt-Lennart Zeilon SFF Stenbiten 645
32. Patrik Könberg Öbacka SFK 585
33. Karl-Johan Burström Öbacka SFK 505
34. Greger Dahlgren Öbacka SFK 470
35. Per Nelin Öbacka SFK 450
36. Pekka Pitkänen Bollsta SVF 290
37. Tore Westman Öbacka SFK 175
38. Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 35
Damer
1. Maj-Britt Wallin Triana 1920
2. Karin Hofling Njurunda SFK 1355
3. Yvonne Pettersson FVF Öringen 930
4. Majken Pettersson SFF Stenbiten 840
5. Maria Bergman CFC 805
6. Marga Källman SFK Storfiskarna 765
7. Margith Hällström SFK Storfiskarna 750
8. Seija Laitinen Y-kroken 715
9. Armi Johansson 620
10. Ingegerd Lundgren Y-kroken 460
11. Gunilla Wallin SFF Stenbiten 425
12. Gerd Lundh SFF Stenbiten 390
13. Kicki Johansson Öbacka SFK 275
14. Anita Åhman Triana 245
Juniorer
1. Tillda Sällström 135

Resultat DM Pimpel 2016, Öjen, Njurunda

Individuellt:

ÄDV:
1. Birgit Smith     Njurunda SFK  1625g
2. Gerd Lundh     Stenbiten           260g
3. Anita Åhman   Triana                255g
DV:
1. Margith Hällström Storfiskarna   960g
2. Karin Hofling        Njurunda SFK 715g
3. Ingmari Dahlberg Njurunda SFK 195g
4. Leena Koskela      Storfiskarna   155g
5. Yvonne Pettersson FVF Öringen   25g
DS:
1. Maria Bergman     CFC             2845g
2. Marga Källman     Storfiskarna    570g
3. Jenni Koskela       Storfiskarna      75g
ÄHV:
1. Pertti Koikkalainen Y-kroken     3540g
2. Rolf Smith             Njurunda     1540g
3. Gösta Karlsson      Öbacka          795g
4. Ola Nyman           Öbacka          485g
5. Pentti Kokko         Storfiskarna   415g
6. Håkan Hamrin      Öbacka           240g
7. Bertil Ahlberg       Triana             200g
8. Bo Lundh             Stenbiten       195g
HV:
1. Roger Hofling       Njurunda      4270g
2. Urban Melander   Y-kroken       3210g
3. Anders Isaksson  Y-kroken        2980g
4. Torbjörn Hällström Storfiskarna 2915g
5. Tauno Samppala  Y-kroken       2615g
6. Egon Rongdén     Y-kroken       1625g  Ulf Backlund Öbacka  1625g
7. ---
8. Bengt Pettersson Öbacka           800g
9. K-L Zeilon            Stenbiten       745g
10. Kenneth Byström FVF Öringen   700g
11. Bengt Öhrling      Öbacka           515g
12. Greger Dahlgren  Öbacka           430g
13. Håkan Jonsson    Y-kroken         410g
14. Lennart Forsberg storfiskarna         0g
HS:
1. Ola Sundström     CFC             9510g
2. Anders Bergman  CFC             9360g
3. Johan Sjölén        CFC             6570g
4. Emil Sjöberg        CFC             6290g
5. Tomas Selleskog  Y-kroken      5900g
6. Andreas Bergström CFC           5600g
7. Tomas Jonsson    Storfiskarna 5380g
8. Lars Wadh           CFC             5310g
9. Janne Johansson Storfiskarna 4845g
10. Johan Dammström Y-kroken  4665g
11. Leif Ekman         Storfiskarna 4100g
12. Mikael Wiström   Y-kroken      4085g
13. Fredrik Öhrling    Y-kroken      3655g
14. Fredrik Holmberg Storfiskarna 2740g
15. Jerry Bjuhr           CFC            1660g
16. Ulf Hellman          Öbacka       1350g
17. K-J Burström        Öbacka         610g
18. Patrick Jonsson     Öbacka         545g
19. Thomas Viström   Y-kroken       415g
20. Patrik Könberg      Öbacka         170g

Lag:

DV:
1. Njurunda SFK   2560g SM
DS:
1. SFK Storfiskarna 1605g SM
ÄHV:
1. Öbacka SFK  5060g SM
HV:
1. Y-kroken             9515g SM
2. SFK Storfiskarna 3485g
3. Öbacka SFK         3370g
4. SFF Stenbiten     1200g
HS:
1. CFC 1                 30478g SM
2. Y-kroken 1         18305g
3. SFK Storfiskarna 17065g
4. CFC 2                 16675g
5. Y-kroken 2           7550g
6. Öbacka SFK          2675g

Resultat Y-nappet på Öjesjön 2016-01-16

Damer:

  1. Karin Hofling     1130gr
  2. Gunilla Wallin    1060gr
  3. Maria Bergman    600gr
  4. Marga Källman    598gr
  5. Margit Hellström 180gr
Herrveteraner:

  1. B-L Svanberg          1962gr
  2. Greger Dahlgren     1840gr
  3. K-L Zeilon               1700gr
  4. Sture Linder           1670gr
  5. Bo Ljung                1294gr
  6. Torbjörn Hellström  1276gr
  7. Egon Rongdén        1220gr
  8. Håkan Jonsson         872gr
  9. Urban Melander        720gr
  10. Gösta Karlsson          314gr
  11. Bengt Pettersson      222gr
  12. Roger Hofling            196gr
  13. Ola Nyman               135gr
  14. Hans Borgström        -----
Herrseniorer: 

  1. Mikael Rehnman    1528gr
  2. Ove Johansson       1524gr
  3. Janne Johansson    1390gr
  4. Peter Forsberg        1312gr
  5. Anders Bergman    1208gr
  6. Johan Sjölén          1122gr
  7. Lennart Lundh       1052gr
  8. Roger Johansson      652gr
  9. Johan Dammström  628gr
  10. Patrik Könberg         490gr
  11. Daniel Lindeborg      488gr
  12. Patrik Jonsson          262gr
  13. Mikael Wiström        170gr
  14. K-J Burström           144gr
  15. Johan Lundholm      -----
  16. Mikael Moberg          -----

Ställningen i Västernorrlands DM-serie

Västernorrlands DM-serie + DM 2016 Kvalificering till SM 2017            
(med reservation för ev fel)            
           
Namn Klubb/ort DM-1 Öjesjön DM-2 Vegsjön DM-3 Å.Ö. DM-4 Storsjön Platssiffra# DM 2016 SM 2017
           
Äldre Damveteran 15%            
Gerd Lundh Stenbiten 4 0 1 390 2  560 4 683 7 2 260
Anita Åhman Triana 4 0 2 245 1  960 2 1553 5 3 255
Birgit Smith Njurunda 4 0 3 0 3  0 5 0 10 1 1625
Gunborg Lundqvist Storfiskarna  4  0 3  0 3  0 3 1325  9  
           
           
Damveteran 15%            
Karin Hofling Njurunda 1 1130 2 1355 5  390 2 3475 5 2 715
Margith Hällström SFK Storfiskarna 2 180 4 750 1  1960 1 3965 4 1 960
Maj-Britt Wallin Triana 3 0 1 1920 6  0  
Yvonne Pettersson Öringen 3 0 3 930 2  655 3 2129 8 5 25
Seija Laitinen Y-Kroken 3 0 5 715 4  625 5 1896 12  
Ingegerd Lundgren Y-Kroken 3 0 6 460 6  0 4 2114 13  
Kicki Johansson Öbacka 3 0 7 275 6  0 8 0 16  
Ingmari Dahlberg Njurunda 3 0 8 0 6  0 8 0 17 3 195
Leena Koskela SFK Storfiskarna 3 0 8 0 3  645 7 1501 13 4 155
Monika Andersson SFK Storfiskarna  3  0 8  0 6  0 6 1677  15  
           
           
Äldre Herrveteran 15%            
Gösta Karlsson Öbacka 2 314 2 1615 14  0 19 0 18 3 795
Bo Ljung Stenbiten 1 1294 8 1090 13  50 8 2573 17  
Ola Nyman Öbacka 3 138 9 705 11  370 19 0 23 4 485
Bertil Ahlberg Triana 4 0 1 1940 5  935 18 1109 10 7 200
Olle Karlström Y-Kroken 4 0 3 1545 9  390 5 3179 12  
Rolf Borgström Triana 4 0 4 1515 14  0 10 1951 18  
Håkan Hamrin Öbacka 4 0 5 1300 14  0 19 0 23 6 240
Pertti Koikkalainen Y-Kroken 4 0 6 1220 14  0 4 3352 14 1 3540
Bo Lundh Stenbiten 4 0 7 1180 4  1410 12 1820 15 8 195
Rolf Smith Njurunda 4 0 10 0 14  0 19 0 28 2 1540
Pentti Kokko SFK Storfiskarna 4 0 10 0 12  225 6 3168 20 5 415
Paul Böhlenius SFK höga kusten  4  0 10  0 14  0 1 4282  15  
Sture Wahlin Triana  4  0 10  0 2  2215 2 3730  8  
 Evert Östman  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  14  0  7  2587  21      
 Bertil Söderqvist  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  6  665  9  2064  19      
 Rolf Borgström  Triana  4  0  10  0  3  1500  10  1951  17      
 Jonny Westman  SFK Storfiskarna  4  10  0  14  0  11  1932  25      
 Arne Östman  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  14  0  13  1761  27      
 Arne Byström  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  14  0  14  1648  28      
 Lars Holmberg  Triana  4  0  10  0  1  2920  15  1501  15      
 Kent Lundqvist  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  14  0  16  1403  28      
 Ulf Andersson  SFF Stenbiten  4  0  10  0  14  0  17  1226  28      
 Börje Hällström  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  14  0  3  3486  17      
Åke Sjölander Triana  4  0 10  0 7  460 19 0  21  
 Tore Westman  Öbacka  4  0  10  0  10  385  19  0  24      
 Urban Pettersson  SFK Storfiskarna  4  0  10  0  8  415  19  0  22      
                           
Herrveteran 15%            
Egon Rongdén Y-kroken 6 1230 3 3170 16  0 3 5218 12 6 1625
Roger Hofling Njurunda 10 196 1 3365 9  1025 2 5519 13 1 4270
Torbjörn Hellström SFK Storfiskarna 5 1276 6 1890 1  3620 5 4980 11 4 2915
Urban Melander Y-kroken 8 728 5 2770 16  0 6 4841 19 2 3210
Kurt-Lennart Zeilon Stenbiten 3 1700 11 645 2  2865 8 3716 13 9 745
Greger Dahlgren Öbacka 2 1840 12 470 12  855 18 1358 26 12 430
Håkan Jonsson Y-kroken 7 872 9 1180 15  480 12 2859 28 13 410
Bengt Pettersson Öbacka 9 222 8 1330 8  1090 13 2804 25 8 800
Kenneth Byström Öringen 12 0 2 3200 11  910 22 0 25 10 700
Bo-Lennart Svanberg Triana 1 1962 14 0 7  1485 22 0 22  
Tauno Samppala Y-kroken 12 0 4 2815 4  2310 7 3726 15 5 2615
Sture Linder Triana 4 1670 14 0 16  0 9 3391 27  
Jan-Erik Lundgren Y-kroken 12 0 7 1585 5  2225 16 2495 24  
Sture Wallin Triana 12 0 10 870 16  0 22 0 38  
Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 12 0 13 35 13  725 11 3016 36 14 0
Hans Borgström Triana 11 0 14 0 6  1820 22 0 31  
Anders Isaksson Y-kroken 12 0 14 0 16  0 22 0 42 3 2980
Ulf Backlund Öbacka 12 0 14 0 16  0 22 0 42 6 1625
Bengt Öhrling Öbacka 12 0 14 0 16  0 22 0 42 11 515
Gösta Granberg SFK Storfiskarna  12  0 14  0 16  0 4 5182  30  
L-Å Hagström SFK Storfiskarna  12  0 14  0 16  0 1 8272  27  
P-J Wiberg SFK Höga Kusten  12  0 14  0 16  0 10 3092  36  
 Roger Sjöberg  SFK Storfiskarna  12  0  14  0  16  0  14  2691  40      
 Lage Jonsson  SFK Storfiskarna  12  0  14  0  16  0  15  2678  41      
 Rolf Nilsson  SFF Stenbiten 12   0  14  0  14  670  17  1366  43      
 Kjell Johansson  SFK Höga kusten  12  0  14  0  16  0  19  1307  45      
 Jan Byström  SFK Storfiskarna  12  0  14  0  16  0  20  1248  46      
 Stig Forslund  SFK Höga Kusten  12  0  14  0  16  0 21   1194  47      
 Leif Pettersson  Bolsts FVF  12  14  0  3  2575  22  0  29      
 Gert Karlsson  Öbacka  12  0 14   0  5  2225  22  0  31      
 Sven-Erik Hälldin  Triana  12  0  14  0  10  920  22  0  36      
Damsenior 15%            
Maria Bergman Cfc 1 600 1 805 1  1635 2 2639 3 1 2845
Marga Källman SFK Storfiskarna 2 598 2 765 2  1560 4 2279 6 2 570
Jenni Koskela SFK Storfiskarna 3 0 3 0 3  210 5 1452 9 3 75
Inga-Lill Byström SFK Storfiskarna  3  0 3  0 4  0 3 2419  9  
Ida Hagström SFK Storfiskarna  3  0 3  0 4  0 1 2860  7  
           
Herrsenior 15%            
Janne Johansson SFK Storfiskarna 2 1390 1 5190 4  3200 4 6648 7 9 4845
Anders Bergman CFC 3 1208 3 4190 7  1510 17 0 13 2 9360
Ove Johansson FvF öringen 1 1524 7 1770 6  2175 17 0 14  
Lennart Lund Stenbiten 5 1082 10 770 2  4640 11 3740 17  
Mikael Wiström Y-kroken 11 170 4 3625 13  370 9 4001 24 12 4085
Patrik Jonsson Öbacka 10 262 9 1300 16  0 17 0 35 18 545
Patrik Könberg Öbacka 8 490 11 585 16  0 17 0 35 20 170
Karl-Johan Burström Öbacka 12 144 12 505 12  430 10 3971 34 17 610
Fredrik Öhrling Y-kroken 15 0 2 4565 11  630 17 0 28 13 3655
Johan Sjölén CFC 4 1122 13 0 16  0 17 0 33 3 6570
Roger Jonsson Y-kroken 6 652 13 0 16  0 17 0 35  
Anders Johansson Triana 15 0 5 2835 16  0 17 0 36  
Johan Dammström Y-kroken 7 628 13 0 16  0 17 0 36 10 4665
Jerry Bjuhr CFC 15 0 6 2655 3  3400 5 5511 14 15 1660
Daniel Lindeborg Triana 9 488 13 0 9  675 17 0 31  
Ulf Hellman Öbacka 15 0 8 1555 8  1275 12 3024 28 16 1350
Johan Lundholm Triana 13 0 13 0 5  2905 17 0 31  
Mikael Moberg Triana 13 0 13 0 1  9840 17 0 27  
Ola Sundström CFC 15 0 13 0 16  0 17 0 44 1 9510
Emil Sjöberg CFC 15 0 13 0 16  0 17 0 44 4 6290
Thomas Selleskog Y-kroken 15 0 13 0 16  0 17 0 44 5 5900
Andreas Bergström CFC 15 0 13 0 16  0 17 0 44 6 5600
Tomas Jonsson SFK Storfiskarna 15 0 13 0 16  0 2 7548 30 7 5380
Lars Wadh CFC 15 0 13 0 16  0 17 0 44 8 5310
Leif Ekman SFK Storfiskarna 15 0 13 0 16  0 1 9536 30 11 4100
Fredrik Holmberg SFK Storfiskarna 15 0 13 0 16  0 17 0 44 14 2740
Thomas Wiström Y-kroken 15 0 13 0 16  0 17 0 44 19 415
Fredrik Holmberg SFK Storfiskarna  15  0 13  0 16  0 3 6710  31  
Håkan Näsström SFK Storfiskarna  15  0 13  0 16  0 6 5326  34  
 Anders Hällström                                                SFK Storfiskarna  15  0  13  0  16  0  7  5010  35      
 Jens Hamrin                                                        SFK Storfiskarna  15  0  13  0  16  0  8  4907  36      
 Daniel Sjöberg                                                    SFK Storfiskarna  15  0  13  0  16  0  13  1493  41      
 Phongist Bank                                                    SFF Stenbiten  15  0  13  0  16  0  14  1027  42      
 Peter Höglund                                                     Triana  15  0  13  0  16  0  15  1013  44      
 Patrik Åhlin                                                          Triana                                                 15  0  13  0  10  665  17  0  38      
 Urban Nordenberg                                              SFK Högakusten  15  0  13  0  14  280  17  0  42      
 Vilgot Sjöberg                                                      SFK Storfiskarna  15  0  13  0  16  0  16  746  44      
 Perra Israelsson                                                SFK Högakusten  15  0  13  0  15  100  17  0  44      
 Äldre HJ                        
 Casper Nordlander                                                Triana          1  1015      1      
# De som deltagit i två av två serietävlingar står först            
           
           
           

DM Int Mete 15-08-09 billstabron

1 Mikael Wiström ´ Y-kroken 1770 g

2 Anders Johansson Triana 1450 g

3 Ulf Backlund Öbacka 1270 g

4 Peter Forsberg Y-Kroken 1140 g

5 Thomas Wiström Y-Kroken 1050 g

6 Olle Carlström Y-Kroken  830 g

7 Gösta Karlsson Öbacka  770 g

8 Greger Dahlgren Öbacka  360 g

9 Håkan Jonsson Y-Kroken  230 g

10 Tauno Sampala Y-Kroken  210 g

  1. 11 Karl-Johan Burström Öbacka    20 g
  2. LAG

1 Y-Kroken   M Wikström,T Wiström,H Jonsson 3050 g

2 Öbacka      U Backlund,G Karlsson,G Dahlgren,K-J Burström 2420 g

3 Y-Kroken   P Forsberg,O Carlström,T Sampala 2190 g